Blog ini wujud kecintaan saya terhadap budaya Jawa, berisi tentang seputaran Bahasa Jawa dan sejenisnya. Ini hanya sebatas melestarikan supaya Bahasa Jawa tetap eksis meski diterjang kemajuan zaman yang semakin maju.

Kamis, 22 November 2018

RPP Bahasa Jawa SMA/SMK Kelas XII Kurikulum 13 AKSARA JAWA PADA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Satuan Pendidikan              : SMK/ SMA
Kelas/Semester                  : XII / Genap
Tema                                : Maca lan Nulis Wacana Aksara Jawa
Subtema                           : Kawruh Aksara Jawa
Materi Pokok                    : Aksara Jawa (Pada)
AlokasiWaktu                   : 4 pertemuan x 2 jam pelajaran

A.      Kompetensi Dasar dan Indikator

No
Kompetensi Dasar
No
Indikator
3.1
Mengidentifikasi kaidah penulisan teks berhuruf jawa lima paragraf yang menggunakan tanda baca (pada)

Peserta didik dapat menemukan kaidah penulisan aksara jawa
4.1
Menulis lima paragraf berhuruf jawa yang menggunakan tanda baca(pada)

Peserta didik dapat menyajikan tulisan aksara jawa dalam bentuk paragraf yang sesuai dengan unggah-ungguh magayutan kaliyan ucap,ulat,ulah

B.       Tujuan Pembelajaran
        KI 3 :     Setelah mendiskusikan huruf jawa dalam bentuk paragraf, Peserta didik dapat :
·      Mengidentifikasi kaidah penulisan teks berhuruf jawa lima paragraf yang menggunakan tanda baca (pada)

        KI 4 :     Setelah mendiskusikan huruf jawa dalam bentuk paragraf, Peserta didik dapat :
·      Menyajikan tulisan aksara jawa dalam bentuk paragraf yang sesuai dengan tanda baca

C.      Materi Pembelajaran
  1. 1.    Aksara jawa yang sesuai tanda baca (pada) paugeran (padmosoekatja)
  2. 2.    Contoh paragraf yang menggunakan aksara jawa


D.      Metode Pembelajaran
Diskusi
Ceramah
Inquiri

E.       Media dan Alat Pembelajaran
a.  Media/Alat : Power Point aksara jawa,teks aksara jawa Laptop, LCD dll

F.       Sumber Belajar
Prigel Basa Jawa 
Pepak Basa Jawa
Website(lengkap)
Media pembelajaran interaktif aksara jawa

F.       Langkah-Langkah Pembelajaran

Pertemuan 1

Kegiatan
Deskripsi
Alokasi waktu
Pendahuluan
·         Peserta didik menjawab salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran sebelumnya
·         Peserta didik menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran yang akan dilaksanakan.
·         Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan
10 menit
 (kegiatan Inti)
Mengamati

·         Peserta  didik disuruh mengamati  teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca dilayar monitor LCD
Menanya
·         Peserta didik diberi kesempatan mempertanyakan tanda baca yang belum dipahami dengan sopan.
60 menit



Penutup


·         Bersama Peserta didik mencari tanda baca yang terdapat dalam isi teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca
20 menit

Pertemuan 2

Kegiatan
Deskripsi
Alokasi waktu
Pendahuluan
·         Peserta didik menjawab   salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca.
·         Peserta didik menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya ( isi teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca)  dengan pembelajaran yang akan dilaksanakan (mengidentifikasi isi teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca).
10 menit
kegiatan Inti
Mengumpulkan Informasi
·         Membaca teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca.
·         Menemukan tanda baca yang terdapat didalam paragraf cariyos wayang “Kumbakarna gugur” dengan  menggunakan teks aksara jawa dengan percaya diri.
60 menit
Penutup
·         Menyimpulkan isi yang terkandung dalam teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca.
·         Guru bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil pembelajaran yang telah dicapai.
20 menit

Pertemuan 3

Kegiatan
Deskripsi
Alokasi waktu
Pendahuluan
Kegiatan awal
·         Peserta didik menjawab salam dan mengondisikan kelas
·         Tanya jawab tentang teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca
·         Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan.
10 menit
Kegiatan Inti
Mengasosiasi
·         Peserta menemukan pokok-pokok yang terkandung di dalam teks aksara jawa “ Kumbakarna  Gugur”
  
60 menit
Penutup
·           Menyimpulkan cara penulisan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca.
·           Guru bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil pembelajaran yang telah dicapai.
20 menit

Pertemuan 4

Kegiatan
Deskripsi
Alokasi waktu
Pendahuluan
Kegiatan awal
·         Peserta didik menjawab salam dan dilanjutkan dengan pengondisian kelas
·         Peserta didik menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya.Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan dilaksanakan.
Tanya jawab tentang penulisan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca
10 menit
Kegiatan Inti
. Mengkomunikasikan
·         Peserta didik secara tertulis menyajikan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca
·         Peserta didik membaca hasil tulisan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca dari teman sesuai unggah-ungguh basa
·         Peserta didik memberi tanggapan isi dengan bahasa sendiri mengenai tulisan teks lima paragraf Aksara Jawa menggunakan Tanda baca temannya dengan bahasa yang halus.
60 menit
Penutup
·         Peserta didik menyajikan dalam bentuk tulisan dari translit paragraf yang berhuruf aksara jawa tersebut dan menemukan filosofi atau pitutur apa yang disampaikan dalam paragraf tersebut
20 menit



A.   Penilaian
1.      Jenis/teknik penilaian
a.       Kompetensi Sikap:
·         Observasi
·         Penilaian diri
b.      Kompetensi Pengetahuan
·         Tes tertulis
·         Tes lisan
c.       Kompetensi Keterampilan:
·         Tes praktik,
·         Projek, dan
·         Portofolio.
2.      Bentuk instrumen dan instrumen
3.      Pedoman penskoran



Mengetahui,
Kepala Sekolah                                                  Guru Mata Pelajaran




...............................                                            ...............................







Lampiran 1

MATERI PEMBELAJARAN
Tandha Wacan Aksara Jawa


Tanda wacan ing aksara jawa saged dipunbentenaken dados kalih; inggih punika tandha wacan umum lan tandha wacan khusus. Tandha wacan umum dipunginakaken ing panyeratan lumrah (biasa), dene tanda wacan khusus dipungunakaken kagem panyeratan karya sastra (geguritan, tembang, lsp.)
 
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLzsRAYE6w2I3HluWmqsiO8Iec860ZlZTsdTZrCV-pozK3_paEnwEC_J26bGZ0O13K6nuU9Jor9lT8-0O5UoyFU_uod6CPnk5a8TR9rvy4toTfMzyWF4cZfoZGTwAu6TQKCwwZMuL1XxQ/s1600/untitled3.jpg



https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiEFntGUTc8vvlJziPqeZPItmIVpwwJMz_4JL-g2QsMf7vqbiWpWp0EtBiOIl_YGe5Nu_1QwcH1kfdxRgBrbLMtFrVyHMGwA89mPa3j0x8uW3HOrkrMjDkLM43Rg7u1LBdj-XfEMMUBU4Y/s1600/untitled1.jpg

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLz69JOEkOXx8-QOxD7vmm2u4Kt97qMxqF6lMbJZFSY-3Y78Lvi9TuwrC-wv0yLDb-buE4Nhq4eOwZBujpDGo1o9RvS2UUKQs7MARHYYqbQDNPgqwsrfkV1KACc5_dvzAFAgfVNWfzvnM/s1600/untitled2.jpg


Pada lan tetenger liya-liyane kang kanggo ing sastra Jawa, wujude lan jenenge kaya kang
kacetha ing ngisor iki :
a.        ¥ pfluau/. pada luhur
b.    ¦ pfmf-. Pada madya
c.    § pfanDp\, pada andhap
d.   ¦ ¡  ¦ pu/wpf. purwapada
e.    ¦¢¦ mf-pf. madyapada
f.    ¦£¦ wsnpf. wasanapada
g. ?0? guru (auge/auge/. Guru (uger-uger)
h. ?afegHfeg\ (afaf.) Adeg-adeg (ada-ada)
i. .0. pfpvCk\ pada pancak
j. , pfli=s. Pada lingsa
k. . pflu=si. Pada lungsi
l. ; pfp=kt\, pada pangkat

Gunane pada lan tetenger liya-liyane mangkene :

a.       Pada luhur , unine “mangajapa” kanggo bebukane layang kiriman ing sangarepe
satatabasa utawa adangiyahe layang saka bangsa luhur (saka dhedhuwuran,
penggedhe utawa wong tuwa).
Tuladhane :
¥p[nFozsLmet\,
Pandonga slamet.
b.      Pada madya, unine uga “mangajapa” trape ana ing sangarepe satatabasa utawa adangiyahe layang kang saka sapadha-padha.
Tuladhane :
¦winnÒ|ai=tkLim\,
Winantu ing taklim.
c.       Pada andhap, unine iya “mangajapa”, trape ing sangarepe satatabasa utawaadangiyahe layang kang saka andhahan (utawa saka wong enom).
Tuladhane:
§ai=k=semBhsumu=kem\,
Ingkang sembah sumungkem.

d. Purwapada, unine “becik” trape ing bebukane layang tembang ing sangarepe
pupuh kapisan.
Tuladhane :
¦¡¦naenTgvC/ri=kt,[m=okbubukni=tulis\krjnJ
=glxtN,ai=gihp]jfWrwti,wen=aizucpBilih,ngripvJ=apu
vJ|=,k=jumen_![rnF`,ma%]buArimu/#i,ajujulukMa%]bu%fMb
¦waut$]i!rnt,………
(Sekar Sinom. Serat Abimanyu kerem – M. Soekir)
Nahen ta gancaring kata, mangka bebukaning tulis, karajan Jenggalaretna, inggih
praja Dwarawati, wenang ingucap bilih, nagari panjang apunjung, kang jumeneng
Narendra, maha Prabu Arimurti, ajejuluk maha Prabu Padmanaba .....

e. Madyapada, unine mandrawa, tegese “adoh, tangeh “, maksude isih adoh utawa
isih tangeh tamate buku utawa carita iku. Trape ing wekasane pupuh manawa
arep ganti pupuh liya, kayata ing wekasane pupuh sinom ing ngisor iki arep ganti
pupuh Pucung.
……………ru=sitTi=rrsnHiki,[fnKckupPmucu=zi=p]lmPit¦¢
¦bbPi=[wolu,am/n$=%nÕ|sunu,y$=f!vJy,nlik[nmtirgi,kyk=wusM|niai=wiwaj/w¦aiyaiku,[nor[b
fnu=glLku,…………..
.................rungsiting rerasan iki, den kacakup pamucunging pralampita. Bab ping
wolu, amarna sang Pandhusunu, ya sang Dananjaya, nalikane mati ragi, kaya
kang muni ing Wiwahajarwa. Iya iku, nora beda nunggal laku, .......

f. Wasana pada, unine “iti” tegese “tamat” trape ing wekasaning carita kang
sinawung ing tembang .
Tuladhane :
¦telsSiPnurtTir,ssibes/pi=szls\AkfKli[wonTaunF
l\ttgunsW[r=nt,[m=ossQwinF|svCy,wukusu=s=k=a[tom
P,yAlLhk=luwihwikn\[aobh[aosikKi=kwul¦£¦
(Wulangreh tembang Girisa – Sri Pakubuwana IV)
Telasing panuratira, sasi Besar ping sangalas, Akad kaliwon taun Dal, Tata guna
swareng nata (1735), mangsastha windu Sancaya, wuku Sungsang kang atampa,
ya Allah kang luwih wikan, obah osiking kawula.

g. Guru utawa “uger-uger”, trape ing : sajroning layang kiriman ing sangarepe
purwabasa, dadi sawise satatabasa utawa adangiyah. Tuladhane :
?0?ssmPunNipunHi=k=kf-punik,nuwunWi[yosSipun\ ……….
Sasampunipun ingkang kadya punika, nuwun wiyosipun, ......

Ing wiwitane layang carita, layang dongeng lan sapanunggalane kang ora
sinawung ing tembang. Tuladhane :
?0?anrtuXmubzet\autusSnNimBlLidukunK=wisMisuwu/pinTe/.bx=
dukunWi[sown\ …………
Ana ratu lemu banget , utusan nimbali dhukun kang wis misuwur pinter . Bareng
dhukun wis sowan ………

h. Adeg-adeg utawa ada-ada, trape ing bebukaning ukara , kayata :
?llraikupnul[kKluwihgmP=srnpvJg,tinimB=srnt[tomB.
Lelara iku panulake luwih gampang sarana ;panjaga, tinimbang sarana tetamba.

i. Pada pancak, trape ana ing :
Panutuping carita gancaran, mratandhani yen critane wis tamat. Tuladhane :
?lifi=[fo[z=m=[k[n;ajzinmr=spdpd.0.
Liding dongeng mangkene : aja ngina marang sapadha-padha.

Panutuping wasanabasa ing layang kiriman, kayata :
?wsnkwulvuwunWewhai=swbP[zsÒ|.0.
Wasana kawula nyuwun wewahing sawab pangestu.
Manawa papane isih ana, pada pancak kena katulis nganti sekebake larikan.
Perlu dielingi perangane layang kiriman cara Jawa, yaiku : satatabasa
(adangiyah), 2 purwabasa, 3. surasa basa, 4 wasanabasa, 5 titimangsa, 6
peprenahan, 7, tandha tangan.

J. Pada lingsa, gunane dienggo misah gatraning gatraning ukara. Yen ing wekasane
gatra kang pancene kudu mawa pada lingsa wis ana pangkon, pangkon iku dadi
lelirune pada lingsa.
 Tuladhane
?[w=oauripHikukufugemi,nsTitilnZtiati.
Wong urip iku kudu gemi, nastiti lan ngati-ati.
?ajfh[wn\munD[kHork[jn\
Aja dahwen, mundhak ora kajen.

k. Pada lungsi, kanggone ana ing wekasaning ukara, dadi dienggo misah ukara.
Manawa ing wekasane ukara ana pangkon, dadine pada lungsi mung kari
muwuhi pada lingsa utawa pada siji.
Tuladhane :
?c=k]imM[nN%]buw#ugunu=mr=*qrwis®|m=[k[n;pn[sSHpk=zu=ku
lLipn[sSgeni.a[khaenFi[w=oln=k[ro[w=ow[fon\,
?pmBt=[z*qrwis®|;pnsSi=atik=zu=kulLipnsSi=geni.mesQiluwih
a[kh[w=ow[fon\,sbb\snjnW|ju[fFln=,mnw[aorwni
berjuang kufufia=gepW[fon\,
Cangkrimane Prabu Watugunung marang Bathara Wisnu mengakene : “Panase apa
kang ngungkuli panasing geni?. Akeh endi wong lanang karo wong wadon?”.
Pambatange Bathara Wisnu : “Panasing ati kang ngungkuli panasing geni. Mesthi
luwih akeh wong wadon. Sabab, sanajan wujude lanang, manawa ora wani
“berjuang” kudu dianggep wadon.”

l. Pada pangkat, gunane werna-werna, kayata :
a. Kanggo ngapit-apit angka Jawa
b. Kanggo ngelet-eleti kandhane pangripta karo tembung / ukara kang ditirokake
dening pangripta, kayata :
?mr=wi*isn,f$mukm][tlkH[km=[k[n;gbusBklÑ|meX
m\wtuaitemÑ|mmB=,mnwai=sunZnTik[s/ornÓ|mwnSirm.
Marang Wibisana, Dasamuka mratelakake mangkene: “gabus bakal kumelem,
watu item kumambang, manawa ingsun nganti kasoran lumawan si Rama”

c. Ing saburine tembung “yaiku” utawa “kayata”, manawa sawise tembung iku
banjur mratelakake bab utawa barang luwih saka loro. Tuladhane :
?%nDwcch[a;5,yaiku;yudiSQir,*im,A/ju!,!kulln°[fw.
Pandhawa cacahe 5, yaiku : Yudhisthira, Bhima, Arjuna, Nakula, lan Sadewa.
?g/w[nA/ju!a[kh,kyt;[fwi$umBf],[fwi$i]knDi,[fwiUlu%ilnLiyliy[n.
Garwane Arjuna akeh , kayata : Dewi Sumbadra, Dewi Srikandhi, Dewi Ulupi lan
liya-liyane.

d. Ing saburine tembung “mangkene”, kayata :
?[ay=znFikm=[k[n;auldaulumu/kbzet\[ynMznSrn
c=kemLnF|bu/[r,aikupipinD[nNpr[kox[pT/o.
Eyang ngendika mangkene:”Ula dhahulu murka banget, yen mangan sarana
cangkem lan dubure, iku pepindhane para koreptor

e. Kanggo ngelet-eleti tembung utawa bab karo katrangane , supaya gampang
dingerteni dingreteni maksude. Tuladhane :
?ngripunFik=kEkAfifspu/w.Ekmr=swiji,Afi;linuwih,fs;spuluh,pu/w;wiwtTn\,
Nagari pundi kang kaeka adi dasa purwa. Eka marang sawiji, adi : linuwih, dasa :
sapuluh, purwa : wiwitan.

f. Ing wekasaning gatraning tembang, Manawa tembung ing wiwitaning gatra
candhake, pancene (mathuke) kudu dumunung ana ing wekasaning gatra iku.
Tuladhane pada pangkat kang dumunung ing wekasane gatra kaping VIII ing
tembang Sinom ing ngisor iki :
¦waut$]i!rnt,mi[yosSiniw[k=fsih,aX=ghdmP/kevCn,
pintikHi=[so[sot-fi,
pepkH[nD/k=n=kil\ sfyamrikelu,
k=mu=giW=b-nT[rnF`,
put]p[zrnFipti;a[nomRf-[n°omBllvC|/ri=p]j¦
(Serat Abimanyu Kerem – M. Soekir)
Wau ta Sri Naranata, miyos siniwakeng dasih, alenggah dhampar kencana,
pinatik ing sesotyadi, pepak andher kang nangkil, sadaya amarikelu, kang
munggwing byantarendra, putra Pangeran Dipati : anom Radyan Samba
lelancuring praja.



Lampiran 2
LEMBAR PENILAIAN
            Kisi-kisi soal
No
Kompetensi Dasar
Materi
Indikator
Demensi Kognitif
1







2.
Mengidentifikasi struktur dan kaidah penulisan teks berhuruf jawa yang menggunakan tanda baca (pad)




Memproduksi lima  5 paragraf aksara jawa maupun tulisan.


1.   Cara menganalisis  5 paragraf aksara jawa yang menggunakan tanda baca (pada)



2.   Mampu membuat  5 paragraf aksara jawa secara tertulis
a.    Mengidentifikasi cara penulisan tanda baca (pada) yang benar pada paragraf aksara jawa.





b.    Memroduksi  5 paragraf aksara jawa yang menggunakan tanda baca (pada) secara tulisan.

C1:Pengetahuan






C3: Penerapan











Soal 1. Leresna seratan aksara jawa ing ngandhap punika jumbuh kaliyan pada(tanda baca pada) kang leres!

?anai=A[mrikp[kDtau[mhkepLinDesHi=[t]mLisTi~k\,nliksmn[m=osadem\flnFlnPdluvujl/rnKtutupPnHi=[as\, an[t]mMnDegHxpFiliwtTizx[pP.[rh[nwisHxpM=ktFfip[kDme
[vCo[lotB[a,jebulKe[pL[sfTib.tuju[nmsini[sSweruh,ffize
[nTnNitzi[nsi=tib.[w=o[w=opda=guyu.ai=bti[nN[bokMenw: aikimesQi[nfufu[w=okuq.
?p[kDanai=A[mrik[armWeruh[aomhsi=duwu/duwu/,ansi=su=sunPt=puluhbr=.kan[nNai=kna[khsi=[s[jk[rongrw[lonF.
p[kDtaunu=g=sepu/si=metuai=zi[s/o[rsgr.nliksmnj[r[nwulu[nrfm]inFi=,[w=oy[aortau
?anai=A[mrikp[kDtau[mhkepLinDesHi=[t]mLisTi~k\,nliksmn[m=osadem\flnFlnPdluvujl/rnKtutupPnHi=[as\, an[t]mMnDegHxpFiliwtTizx[pP.[rh[nwisHxpM=ktFfip[kDme
[vCo[lotB[a,jebulKe[pL[sfTib.tuju[nmsini[sSweruh,ffize
[nTnNitzi[nsi=tib.[w=o[w=opda=guyu.ai=bti[nN[bokMenw: aikimesQi[nfufu[w=okuq.
?p[kDanai=A[mrik[armWeruh[aomhsi=duwu/duwu/,ansi=su=sunPt=puluhbr=.kan[nNai=kna[khsi=[s[jk[rongrw[lonF.
p[kDtaunu=g=sepu/si=metuai=zi[s/o[rsgr.nliksmnj[r[nwulu[nrfm]inFi=,[w=oy[aortau

Soal 2.
Paragraf ing ngandhap punika seraten migunakaken aksara jawa kanthi pada, kang trep!
Nyervis karbulator motor
Dipunwiwiti saking nyiapake piranti kangge bika karbulator punika,yaiku obeng lan kunci-kunci. Posisike motor kanthi ngadeg jejeg, supados anggene bika karbulatore punika langkung gampil. Copot piranti ingkang ngaling-alingi karbulator (tebeng), lajeng copot karbulator saking papane.
Bika mangkokane karbulator lan tingali punapa wonten reregedan punapa boten, menawi wonten reregedan, resiki nganggo kuas lan bensin. Saklajenge bika pelampung karbulator.Gatekake jarum ventilator ing ngandhap pelampung. Pilot jet lan main jet, resiki pilot jet migunakake angin kompresor utawi dipunsebul ingkang banter.
Pastike bolongan pilot jet lan main jet boten kasumpel reregedan. Bika setelan angin ingkang wonten ing sisih awake karbulator, nanging kedah dipunelingi bageyan punika wonten per lan ring alit dados kedah ati-ati lan ampun keliru kaliyan setelan stasioner.
Panggonan setelan stasioner searah kaliyan skep karbulator, menawi setelan angin biasane wonten ing ngajeng utawi wingking karbulator. Resiki sedaya bolongan ingkang wonten ing karbulator ngangge bensin lajeng dipunsemprot angin karbulator utawi dipunsebul kanthi banter.
Menawi sedaya sampun resik, rakit malih bageyan karbulator kalawau. Pasang malih karbulator wonten ing papane, stater motor kangge nyetel karbulator. pungkasan lajeng setel angin karbulator supados stasioner.

Kunci Jawaban Soal
1. ?anai=A[mrikp[kDtau[mhkepLinDesHi=[t]mLisTi~k\,nliksmn[m=osadem,flnFlnPdluvujl/rnKtutupPnHi=[as\, an[t]mMnDegHxpFiliwtTizx[pP.[rh[nwisHxpM=ktFfip[kDme
[vCo[lotB[a,jebulKe[pL[sfTib,tuju[nmsini[sSweruh,ffize
[nTnNitzi[nsi=tib.[w=o[w=opda=guyu,ai=bti[nN[bokMenw: aikimesQi[nfufu[w=okuq.
?p[kDanai=A[mrik[armWeruh[aomhsi=duwu/duwu/,ansi=su=sunPt=puluhbr=,kan[nNai=kna[khsi=[s[jk[rongrw[lonF.
p[kDtaunu=g=sepu/si=metuai=zi[s/o[rsgr.nliksmnj[r[nwulu[nrfm]inFi=,[w=oy[aort.
?anai=A[mrikp[kDtau[mhkepLinDesHi=[t]mLisTi~k\,nliksmn[m=osadem\flnFlnPdluvujl/rnKtutupPnHi=[as\, an[t]mMnDegHxpFiliwtTizx[pP.[rh[nwisHxpM=ktFfip[kDme
[vCo[lotB[a,jebulKe[pL[sfTib.tuju[nmsini[sSweruh,ffize
[nTnNitzi[nsi=tib.[w=o[w=opda=guyu.ai=bti[nN[bokMenw: aikimesQi[nfufu[w=okuq.
?p[kDanai=A[mrik[armWeruh[aomhsi=duwu/duwu/,ansi=su=sunPt=puluhbr=.kan[nNai=kna[khsi=[s[jk[rongrw[lonF.
p[kDtaunu=g=sepu/si=metuai=zi[s/o[rsgr.nliksmnj[r[nwulu[nrfm]inFi=,[w=oy[aortau.
2.
?fipunWiwitiski]=viyp[kpirnTik=
[gbikk/bul[to/punik,yaiku[ao[b=lnK|cikunCi.[posisik[ke[mo[to/knTijejegSup[fosH=[gnipunBikk/bul[to/punikl=ku=gmPil\,
bikm=[kok[nk/bur[to/lnTizlipunp[wonTenReregefnPunp[boten\,menwi[wonTexxgefn\xsikiz=[gokuwsL[nBnSin.slje[zbikpelmPu=k/bul[t/o.g[tk[kjru[mPnTil[t/oai=znDpPelmPu=.pi[lotL[nJtMigunk[kazi[nKomPe[r[s/oautwifipun[SbulKnTibnTe/.


Pedoman Penskoran penilaian pengetahuan
1.      Soal nomor 1
Aspek
Tingkat
Nilai
Peserta didik menjawab dengan benar dan sangat baik
AB
4
Peserta didik menjawab benar dan baik
B
3
Peserta didik menjawab benar  dan sedang
S
2
Peserta didik menjawab kurang benar 
K
1
NILAI MAKSIMAL

4

2.      Soal nomor 2
Aspek
Tingkat
Nilai
Peserta didik menjawab dengan benar dan sangat baik
AB
4
Peserta didik menjawab benar dan baik
B
3
Peserta didik menjawab benar  dan sedang
S
2
Peserta didik menjawab kurang benar 
K
1
NILAI MAKSIMAL

4



a.    Penilaian Pengetahuan
1.    Teknik                     :  Tes Tulis
2.    Bentuk                    :  Uraian
3.    Instrumen               :  

b.    Penilaian Keterampilan
1.    Teknik                     : Kinerja dan proyek
2.    Bentuk                    : Praktik
3.    Instrumen               :  


                                                                                  ................................
Mengetahui                                                                 Guru Mata Pelajaran
Kepala Sekolah                                                                      



                                                                                                                                           
...........................                                                         ................................
                                                                       








0 komentar:

Popular Posts

Recent Posts

PILIHAN MENU

Unordered List

Aris Nurwanto. Diberdayakan oleh Blogger.

Buscar

Mengenai Saya

Foto Saya
Saya seorang pendidik tepatnya mengajar Bahasa Jawa.